نسل جوان ایران

علوم انسانیمدیریتمدیریت امور فرهنگیبرنامه ریزی فرهنگی

کتاب اصول و فنون مذاکره(میثم شفیعی رودپشتی)

ارسال کننده : جناب آقای رضا رحیمی
سطح فعالیت : مدیر کل
ایمیل : reza.rahimi663[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۱۵ آذر ۱۳۹۹
دفعات بازدید : 2521
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 218
فرمت فایل : PDF
حجم فایل : 3.7MB

قیمت فایل : 10,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 24
امتیاز منفی : 1

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

(در صورت دانلود نشدن تماس بگیرید 09124753594)

پیشگفتار ناشر

جهان معاصر عرصه رقابت در زمینه کیفیت بخشی و ارائه خدمات مطلوب است. اصلی‌ترین عامل موفقیت در این رقابت، مطلوبیت نهایی محصولات و خدمات است که جز با تحقیق و پژوهش علمی کاربردی و توجه خاص به مؤلفه‌های استانداردسازی، کیفیت بخشی، نیازهای بازار کار و پاسخگویی به مطالبات عمومی میسر نمی‌شود.

از آنجا که ارتقای کمّی و کیفی نظام آموزش‌های علمی کاربردی و اعتلای امر آموزش و پژوهش مهارتی، یکی از اهداف اساسی نظام آموزش عالی در توسعه علمی کشور به شمار می‌رود، دانشگاه جامع علمی کاربردی با هدف اصلاح هرم شغلی و تربیت نیروی انسانی ماهر در بخش‌های مختلف تأسیس و مشغول فعالیت شد. با توجه به رسالت این دانشگاه، مبنی بر آموزش و پژوهش در مرزهای فناوری و ایجاد اشتغال، با به کارگیری استانداردهای لازم دانش آموختگانی تربیت می‌شوند که علاوه بر تأمین نیاز بازار کار، در کارآفرینی نیز خلاق و توانمند باشند.

گستره مخاطبان دروس مهارت‌های مشترک، فقر منابع درسی در این زمینه و نیز تأكيد رئیس محترم دانشگاه جامع علمی کاربردی مبنی بر اجرای برنامه‌های ارتقای کیفیت آموزش‌های عالی علمی کاربردی، انتشارات دانشگاه را بر آن داشت تا با همکاری مرکز نشر دانشگاهی، به عنوان یکی از مراکز مهم در عرصه نشر علم و تأمین محتوای علمی، به تولید و نشر منابع مورد نیاز این دروس اقدام کند. حاصل این تعامل، مجموعه کتاب‌هایی است که با یاری خداوند متعال و همت استادان، مدرسان، مؤلفان، و دست اندرکاران این دو مجموعه مطابق با سرفصل‌های دروس مهارت‌های مشترک آماده شود و در دسترس دانشجویان قرار گیرد. بی‌تردید، انتقادها و پیشنهادهای صاحب نظران و مدرسان در راستای توسعه نظام آموزش های علمی کاربردی در ارتقای کیفیت این کتاب ها تاثیر گذار خواهد بود. به همین منظور می توانید نظرات خود را از طریق ایمیل با ما در میان بگذارید.

در پایان، مراتب قدردانی خود را از مولفان محترم کتاب و دیگر عزیزانی که زحمات بی دریغ آنها نقش مهم و اساسی در شکل گیری و چاپ این مجموعه داشته اند، اعلام می‌کنیم.

مرکز اسناد و انتشارات دانشگاه جامع علمی کاربردی

و مرکز نشر دانشگاهی

شهریور1399

پیشگفتار مؤلف مذاکره، در سال‌های اخیر، به دلیل اهمیت کسب و کارها و شکل گیری فضاهای رقابتی در آنها بسیار با اهمیت شده و جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. نشانه آن را می‌توان در افزایش برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی، انتشارات، پادکست‌ها و ... دید. علت این رویداد هم جابه جایی جریان قدرت در تجارت از سوی صاحبان کسب و کار به نفع مشتریان است. این به معنای وقوع پدیده‌ای به نام رقابت بوده و ورود رقابت به دنیای کسب و کار، به منزله شکل‌گیری امکان چانه زنی برای مشتریان است. نتیجه شکل‌گیری چنین چالشی موجب شده است تا نیاز به مهارت‌های مذاکره به شدت احساس شود و در نتیجه، فضای جذابی پیرامون فراگیری اصول مذاکرات حرفه‌ای به وجود آید.

کتاب حاضر، به واقع، به واسطه سال‌ها تلاش علمی و عملی مؤلفان در فضای دانشگاهی و کسب و کاری، با استناد به تجربیات حاصل از مطالعات و مشارکت‌های کسب و کاری به رشته تحریر در آمده است. بنابراین، یادآوری این موضوع ضروری است که کتاب حاضر به دلیل پشتیبانی علمی و عملی، در کنار مبانی نظری و تئوریکی که دارد، کاملاً کاربردی و برخاسته از تجربه است و به واسطه تجربه مؤلفان در کارهای اجرایی که در بازارهای داخلی و بین المللی در حوزه کسب و کار داشته‌اند، به رشته تحریر درآمده است. از این رو، امید آن می‌رود که خوانندگان گرامی کتاب را به دقت مطالعه کنند و کتاب بتواند در مسیر تقویت مهارت مذاکره ایشان مؤثر باشد.

در پایان، از زحمات دوستان و همکاران در دانشگاه علمی کاربردی و مرکز نشر دانشگاهی، به ویژه جناب آقای دکتر ناصری و سرکار خانم می‌آبادی که در پیگیری و نهایی کردن کتاب مؤلف را بسیار همیاری کرده‌اند، تشکر و قدردانی می‌شود. همچنین، از جناب آقای دکتر معنوی را که مولف را تکمیل فصل حقوقی کتاب یاری کرده و زمان و قلم خود را در اختیار مولف قرار داده‌اند، سپاسگزای می‌شود.

در خور یادآوری است محتوای در دورترین نقاط کشور داشته‌اند، تدریس شده و پس از دریافت بازخوردهای آنان، تالیف شده است. با این وجود، هیچ یک از آثار ما مخلوقات دنیایی خالی از ایراد و کاستی سطح کیفی کتاب موثر باشد از طریق پست الکترونیکی در اختیار ولف قراردهند تا به واسطه این دیدگاه مفید، کیفیت کتاب متناسب با نیاز مخاطبان افزایش یابد.

عنوان

پیشگفتار ناشر

پیشگفتار مؤلف

مقدمه

1 مفاهیم، تعاریف و کلیات

1. اهمیت و ضرورت مذاکره

۲. تاریخچه و تعاریف مذاکره

2-1 تاریخچه مذاکره

۲- ۲ تعاریف مذاکره

3. انواع مذاکره و مهارت های اصلی مذاکره کننده

3-1 انواع مذاكره

3-2- مهارت های اصلی مذاکره کننده

۴. تعارض در مذاکرات هر مدیریت تعارض در مذاکرات

5-1 سبک‌های مدیریت تعارض

جمع بندی فصل

پرسش‌های فصل

پژوهش

2. فرایند مذاکره

1. شناسایی ضرورت مذاكرة و تبیین مسئله در مذاکره

2. تدوین اهداف مذاکره

3. تحقیق و بررسی محیطی شرایط مذاکره و مذاکره کنندگان

4. بررسی و نقشه خوانی تیم مقابل

5. شناسایی و تجهیز تیم مذاکره

5-1 سخت افزارها

5-2 نرم افزارها

6.سناریو سازی مذاکره

7. برنامه ریزی انجام مذاکره

8. آغاز مذاکرات

9. مدیریت و پیگیری مذاکرات

10. خاتمه مذاكرة

11. پیگیری و صیانت از نتایج مذاکره

جمع بندی فصل

پرسش های فصل

تمرین عملی

پژوهش

۳ اصول مذاکره

جمع بندی

پرسش های فصل

تمرین عملی

پژوهش

۴ تکنیک های مذاکره

جمع بندی فصل

پرسش‌های فصل

تمرین عملی

عنوان

پژوهش

5. توافق و تفاهم

جمع بندی فصل

پرسش های فصل

تمرین عملی

پژوهش

6. إحكام گفت و گو و مذاکره در اسلام

جمع بندی فصل

پرسش‌های فصل

تمرین عملی

پژوهش

7. نقش فرهنگ در مذاکره

جمع بندی فصل

پرسش های فصل

پژوهش

8 ملاحظات حقوقی در مذاکره

جمع بندی فصل

پرسش های فصل

مذاکره مهمترین و رایج ترین شیوه برقراری ارتباط بین انسان‌هاست. انسان موجودی است اجتماعی و لازمه زندگی اجتماعی، داشتن ارتباط با دیگر انسان‌هاست. علت نیاز انسان به ارتباط با دیگران این است که تمام نیازهای وی، اعم از مادی و معنوی، خارج از وجودش، برای بقای نسل، ادامه حیات، امنیت، تأمین معاش، آسایش زندگی، رفاه اقتصادی، افزایش آگاهی، رفاه اجتماعی، بالا بردن سطح زندگی و برخورداری از دستاوردهای ناشی از کار، تخصص و پیشرفت های علمی و تکنولوژی دیگران، به وسيله اشخاص دیگر تأمین و برطرف می‌شود.

یعنی انسان به واسطه ذات خلقت خود در جست وجوی تأمین منافع است و روزگار را در این مسیر می‌گذراند. بسیاری از ما نیز اگر به گذشته تا کنون خود و حتی اگر به آینده و آرزوهایمان بنگریم، به وضوح مشاهده می‌کنیم که درگیر منافع خود بوده‌ایم و هستیم و خواهیم بود. این مسئله از آنجا مهم می‌شود که از سویی منابع محدود است و نمی‌تواند در اختیار همه قرار گیرد و از سوی دیگر، با توجه به گوناگونی نیازها، در برخی موارد، منفعت و نیاز یک شخص معارض منفعت و نیاز دیگری می‌شود. بنابراین، وقوع چنین آشوب‌هایی تضاد منافع را به همراه می‌آورد که به چالش بین مخلوقات بشری می‌انجامد. در این زمان است که ابزار و دانشی به نام مذاکره مطرح می‌شود که می‌تواند راه گشای این چالش باشد. این موضوع، بشر منطقی و عقلانی را به گفت وگو کشانده و شرایط مدیریت تضادها و تعارض‌ها را فراهم آورده است. بنابراین، فراگیری اصول مذاکره و تسلط بر آن می‌تواند برای رسیدن به یک جامعه متعالی و شهروندان راضی در آن، ضروری باشد و نوعی الزام اجتناب ناپذیر شود.

کتاب حاضر با هدف ارائه یک نسخه کاربردی و اجرایی برای آموزش مبانی مذاکرات به رشته تحریر درآمده و بر آن است تا طی گام‌های متعدد خواننده را با یک مذاکره حرفه‌ای آشنا کرده و دانش کافی را برای وی به منظور پیشبرد مذاکره تأمین کند. در این مسیر، در فصل اول، کلیات مذاکره مطرح شده است و خواننده با مبانی مذاکره آشنا خواهد شد. در فصل دوم، خواننده فرایند مذاکره را فرا می‌گیرد و با گام‌های آن آشنا می‌شود. در فصل سوم، اصول مذاکرات حرفه‌ای، اعم از آداب مذاکره، باید و نبایدهای مذاکره، صفات و ویژگی‌های مذاکره کننده ارائه خواهد شد. فصل چهارم که می‌توان آن را گل سرسبد کتاب و مهارت‌های مذاکره دانست، در صدد معرفی تکنیک‌های مذاکره و مباحث فنی مذاکرات است. فصل پنجم نیز به جمع بندی مذاکرات می‌پردازد و فرایند و جزئیات بستن مذاکرات و به نتیجه رساندن آن را تبیین می‌کند. فصل ششم تا هشتم نیز به بیان نکات تکمیلی برای غنی شدن مذاکرات پرداخته است؛ به گونه‌ای که فصل ششم، به مذاکره از دیدگاه اسلام نگریسته و نکات توصیه‌ای اسلام را برای بهبود فضای مذاکرات مرور می‌کند. در همین مسیر، فصل هفتم برخی مدل‌ها و رویکردهای تکمیلی برای تقویت مذاکرات را معرفی می‌کند. در فصل هشتم و پایانی، ملاحظات حقوقی مذاکرات ارائه می‌شود و کتاب به انتها می‌رسد.

با توجه به ساختار ارائه شده برای کتاب حاضر، به نظر می‌رسد مطالعه کتاب پیشرو از جوانب مختلف بتواند شرایط تقویت دانش و مهارت مذاکره کنندگان را فراد فن مذاکره را در فضای کسب و کار کشور ارتقا دهد.

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران