نسل جوان ایران

فنی مهندسی کشاورزی و منابع طبیعیصنایع عذائئعلوم مواد غذایی

مقاله دو زبانه تاثير نيتريت و نيترات بر پارامتر هاي ميكروبي ، شيميايي و حسي سوسيس هايي كه به صورت آهسته تحت تخمير خشك قرار گرفته اند.

ارسال کننده : جناب آقای مهدی جلالی
سطح فعالیت : مدیر ارشد
ایمیل : njiran42[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۶ اردیبهشت ۱۳۹۵
دفعات بازدید : 1128
زبان نوشتاری : دو زبانه فارسی لاتین
تعداد صفحه : 17
فرمت فایل : word
حجم فایل : 202mb

قیمت فایل : 8,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 0
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

نيترات و يا نيتريت در توليد سوسيس هاي عمل آوري شده به صورت خشك مورد استفاده قرار مي گيرد هرچند بيشتر توجه بر نيتريت و تاثير آن بر مزه دار كردن مي باشد توجه كمي به نيترات شده است . هدف از اين تحقيق مطالعه تاثيرات نيترات و نيتريت به عنوان نمك عمل آورنده بر كيفيت فرآيند عمل آوري كند مي باشد. دو گروه مختلف كه شامل نيتريت ونيترات مي شدند توليد شدند. پارامتر هاي ميكروبي و شيميايي در طي عمل آوري و بعد از ذخيره سازي بسته هاي وكيوم شده همراه با تركيبات اسيد چرب و خصوصيات تركيبات فرار آنها مورد پايش قرار گرفت . اكسيداسيون اندازه گرفته شده در TBARS ( مواد واكنشي اسيد تيوباربيتيوريك ) با اضافه نمودن نيتريت به نمونه بزرگتر از نمونه هايي بود كه به آن نيترات اضافه شد. آزاد سازي FFA( اسيد هاي چرب آزاد ) با افزوده شدن نيترات به احتمال زياد به علت ميزان ميكروارگانيسم ها در نمونه ها و تاثيرات نيترات بر متابوليسم آنها در سطوح بالاتري ايجاد شد .

چكيده

1- مقدمه

5-2- آناليز تركيبات فرار

6-2- آناليز حسي

7-2- آناليز آماري

3 -بحث ها و نتايج

1-3- آناليز ميكروبيولوژيكي

2-3- pH ، رطوبت و TBARS

3ـ3 نيتريت و نيترات

3ـ4ـ ليپيدها

2ـ مواد و روشها

2ـ1ـ آماده‌سازي سوسيس‌ها به روش عمل آورش خشك و نمونه‌گيري

2ـ2ـ آناليز ميكروبي

3ـ2ـ آناليز شميايي (Ph، رطوبت، TBARS ، نيترات و نيتريت)

4ـ2ـ آناليز ليپد

3-نتیجه گیری

عمل آوري روش نگهداري است كه در بسياري از موارد از زمانهاي قديم براي طولاني كردن تاريخ مصرف محصولات غذايي به كار مي رود . در حال حاضر روند عمل آوري سريع در توليد سوسيس هاي خشك عمل آوري شده به كار گرفته مي شود كه باعث مي گردد در صنعت گوشت هزينه هاي فرآيند عمل آوري طولاني مدت كاهش پيدا نمايد. هرچند عمل آوري سريع باعث فقدان يژگي هاي ارگانوليپتيك در محصول نهايي مي گردد، خصوصاً با توجه به بو و مزه .

مراحل عمل آوري در مناطق مختلف اروپا مختلف مي باشد. در اروپاي شمالي عمل آوري ها كوتاه بوده و بااستفاده از نيتريت تنها به عنوان عامل عمل آوري صورت مي گيرد كه همراه با دود دادن محصولات مي باشد. در عوض در مناطق مديترانه اي عمل آوري طولاني تر است و از نيتريت و نيترات به عنوان عوامل تخميراستفاده شده كه بدون روند دود دادن است .

ميزان استفاده زياد از نيترات به خاطر تاثيرات آلرژيك احتمالي، گشاد شدن عروق توليد متميوگلوبين در بافت زنده و توليد نيتروزامين هاي سرطان زا براي سلامتي انسان خطر ناك هستند. به دليل اين خطرات بيولوژيكي بعضي از دولتها از اداره سلامت غذاي اروپايي خواست كه ميزان مجاز نيترات و نيتريت را كاهش دهند . هيچ خطري براي بلع نيترات بيشتر از بالا رفتن آن به علت كاهش نيتريت به خاطر باكتري روده اي وجود ندارد. بايد خاطر نشان ساخت كه بعضي سبزيجات داراي مقادير طبيعي نيتراتي در حدود 10 بار بيشتر از ميزان مجاز استفاده شده در فرآورده هاي گوشتي مي باشند .همچنين به علت ميزان كم pHو ميزان كم نيتريت و نيترات اضافه شده به فرآورده هاي گوشتي عمل آوري شده و همينطور فقدان عمليات حرارتي ، خطر نيترو سامين ها به حداقل مي رسد.

تاثيرات نيتريت در محصولات عمل آوري شده سالها مورد مطالعه و پژوهش قرار گرفته كه خلاصه آن به صورت زير است: تشكيل خواص رنگ قرمز ؛ ممانعت از رشد فساد و باكتري هاي پاتوژنيك مانند بوتولينوم كلاستريديوم ؛ شركت در توسعه مزه گوشت عمل آوري شده نمونه شكست اسيد هاي چرب بر طبق نوشته هاي بري كلاوس و واد و موريسون و اسميت براي ليپيد هاي قطبي و غير قطبي به ترتيب متيل زده شدند. آناليز متيل استر هاي اسيد چرب (FAME) همانطور كه توسط ناوارو و همكاراش ( 2001) شرح داده است با استفاده از كروماتوگراف گاز 816 فيسون ها انجام گرفت كه به ردياب يونوزاسيون مشتعل مجهز مي باشد.نسبت شكاف به ميزان 1:50 است ستون مويينگي DB-225 است ( J&W علمي ، بارسلون ، اسپانيا . 30 متر طول 0.25 ميكرومتر ضخامت غشا ) . دماي ردياب و تزريق كننده هر دو روي C240 تنظيم شده است. خود اسيد هاي چرب توسط مقايسه زمان نگهداري آنها با زمان نگهداري متيل استر هاي اسيد چرب استاندارد مشخص مي شوند. براي كميت­پذيري، فاكتور هاي واكنشي استاندارد FAME در رابطه با استاندارد هاي داخلي مورد استفاده قرار مي گيرد.

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران