نسل جوان ایران

علوم انسانیفقه و مبانی حقوق اسلامیاصول فقه

نمونه پروپزال ارشد فقه و مبانی حقوق شرط صحیح و فاسد از منظر فریقین

ارسال کننده : جناب آقای رضا رحیمی
سطح فعالیت : مدیر کل
ایمیل : reza.rahimi663[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۸ فروردین ۱۳۹۵
دفعات بازدید : 1198
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 19
فرمت فایل : word
حجم فایل : 77kb

قیمت فایل : 12,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 0
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

از آن‏جا كه شروط، رابطه تنگاتنگى با عقود و قراردادها دارد و جامعه‏اى را نمی‏توان جست كه از وجود قراردادها و تعهدات فيمابين تهى و بى‏نياز باشد، بايد گفت پيشينه شروط به پيشينه عقود، و همزاد و همراه با نخستين زندگى‏هاى جمعى است.

نظر به همين جايگاه، اسلام از آغاز، توجه ويژه‏اى به عقود و تعهدات اجتماعى داشته است; و با امضاء و تأسيس براى اصلاح و تكميل تعهدات اجتماعى، اهتمام داشته است. از همان روزهاى آغازين، در كنار بيان ضرورت وفا به عقود - به بيان قرآن كريم: «اوفوا بالعقود» - بر پايبندى مؤمنان به شروط نيز اصرار ورزيده است كه «المؤمنون عند شروطهم». ده‏ها حديث و روايت از پيامبر (ص) و ائمه معصومين(ع)به تبيين احكام، شرايط و آثار شروط، اختصاص يافته و بخشى از منابع روايى را ويژه خود ساخته است.

فقهاى محترم نيز متأثر از همين جايگاه و منزلت، در آثار فقهى خود و در ابواب مختلف، به تناسب سخن از شروط و احكام آن به ميان آورده‏اند. تا آن‏جا كه فقيه نيازشناس و متبحرى مانند شيخ انصارى (ره) بخشى از كتاب شريف مكاسب را به بحث شروط اختصاص می‏دهد و براى نخستين بار، بحث جامع و مستقلى درباره شروط و احكام و مسائل مربوط به آن ارائه می‏دهد.........

بيان مسأله

مرور ادبیات و سوابق مربوطه

فرضيه‏هاي تحقیق

اهداف مشخص تحقيق

هدف كاربردي

جنبه نوآوري و جديد بودن تحقيق

روش کار

جدول زمان بندی

فهرست الفبایی منابع و ماخذ

يكى از بحث‏هاى پردامنه و اساسى در بحث شروط، تعيين ضوابط و شرايط صحت آن است; و اين كه مشخص گردد از نظر شرع مقدس، شرط به عنوان يك تعهد تبعى، چه ويژگى‏هايى بايد داشته باشد تا مورد تأييد و اعتبار قرار گيرد؟ طبعاً چنين بحثى از جايگاه مهمى برخوردار است. در فقه، از اين ويژگى‏ها تحت عنوان »شرايط صحت و فاسد شرط« سخن به ميان آمده است. البته از خلال بحث‏هاى فقهى مشخص مى‏شود كه:

1-تمامى اين شرايط و ويژگى‏ها به لحاظ اعتبار، از يك وزن و سطح برخوردار نيستند. برخى مانند شرط «قدرت» هم دليل شرعى و هم دليل عقلى بر اعتبار دارند; و برخى مانند «جايز بودن شرط» تنها دليل شرعى بر اعتبار دارند.

2-به لحاظ گستردگى و فروع نيز برخى مانند شرط »عدم مخالفت با كتاب«، مبسوط و پر شاخ و برگ است و برخى هم مانند »منجز بودن شرط«، بسيط و كم فروع است.

3- معلوم خواهد شد كه برخى از ويژگى‏ها، در اين كه شرطِ مستقل باشند، محل ترديد و گفت‏وگو است; مانند «محال نبودن شرط» و يا «عدم جهالت شرط».

4- همچنين معلوم مى‏گردد، شرط بودن برخى از اين ويژگى‏ها، اتفاقى است; مانند شرط «مقدور بودن» و شرط «مخالف نبودن با مقتضاى عقد»; ولى شرط بودن برخى از اين شرايط، اختلافى است; مانند «ذكر شرط در متن عقد» و يا «منجز بودن شرط».

← واجب الوفاء نبودن شرط فاسد‌

چنانچه فاسد شرط از ناحيۀ غير مقدور بودن آن باشد، لغويت لازم مى‌آيد و اعتبار عقلايى ندارد. زيرا به سبب اين التزام مشروط عليه عهدۀ خود را به امرى مشغول مى‌كند و بالضرورة لازم است كه آن امر عادتا تحت سلطنت وى باشد تا تمكن وفاى به آن التزام داشته باشد (و بنابراين از قبيل وهب الأمير بما لا يملك نباشد) همچنين اگر فاسد شرط از ناحيۀ مخالف بودن آن با کتاب يا سنت باشد، مانند شرط تحليل حرام يا تحريم حلال، شرط كننده شرعا از ايجاد آن ممنوع است و قهرا لزوم وفا هم ندارد، بلكه شرعا ايجاد آن غير مقدور است و «الممتنع شرعا كالممتنع عقلا»

← اتیان شرط فاسد

اتيان شرط فاسد غير ممنوع، شرعا مستحب است‌

گفتيم كه شرط فاسد واجب الوفا نيست اما آيا اتيان آن به عنوان وعد ابتدايى مستحب است؟ از آن رو كه وفاى به وعد عقلا و شرعا حسن است؟ عقلا به اعتبار اينكه وفاى به وعد جزء آرای محموده و مصالح تأدیبیه به شمار مى‌آيد و از لحاظ شرعى روایات وارده به شرح زير استناد مى‌كنند:

الف. روايت شعيب عقرقوفى مذكور در اصول كافى: «عن ابى عبد اللّه (ع) قال: قال رسول اللّه (ص) من كان يؤمن بالله و اليوم الآخر فليف اذا وعد.»(کلینی، ج۲، ص۳۶۴)

ب. روايت هشام بن سالم در اصول كافى:

قال سمعت ابا عبد اللّه (ع) يقول: عدة المؤمن اخاه يذر لا كفارة له، فمن اخلف فبخلف اللّه بدا، و لمقته تعرض و ذلك قوله. يٰا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مٰا لٰا تَفْعَلُونَ كَبُرَ مَقْتاً عِنْدَ اللّٰهِ أَنْ تَقُولُوا مٰا لٰا تَفْعَلُونَ". (کلینی، ج۲، ص۳۶3)

مثل «اوفوا بالعقود» و «احل الله البیع» و «تجارة عن تراض» به مقتضای این عمومات و اطلاقات، شرط فاسد مفسد عقد نیست؛ مگر اینکه دلیلی بخصوص افادۀ این معنی را بکند؛ مثل اینکه فاسد شرط موجب جهالت *****ن در عقد باشد و قهرا مانع از صحت شود یا روایات دلالت بر این معنی داشته باشد و یا با فاسد شرط، رضای معاملی منتفی شود.

اقوال فقهاى عظام- قدس سرّه- نسبت به قاعدۀ «شرط فاسد مفسد عقد است یا نه؟» به پنج گروه تقسيم مى‌شود:

قول اول

← عدم افساد مطلقا

اسكافى ابن جنيد و شیخ الطائفه در مبسوط، ابن سعيد در جامع، آبى در كشف الرموز و قاضى ابن البراج و ابى على (ره) اين قول را اختيار كرده‌اند".

قول دوم

← قول به افساد مطلقا

مختار علامه در قواعد، تذكره، مختلف و ارشاد و فخر المحققین در شرح ارشاد و نيز كتابهاى دروس، لمعه، المهذب البارع، جامع المقاصد، تعليق الارشاد، تعليق النافع، مسالک، الروضة البهیة، مجمع البرهان و کفایه است".

← قول سوم

قول به اينكه چنانچه فاسد شرط از ناحيۀ غير مقدور بودن آن باشد "(مثل‌ شرط صيرورة الزرع سنبلا) موجب فاسد عقد مى‌شود و اگر فاسد شرط از ناحيۀ مخالف بودن آن با مقتضاى عقد يا سنت باشد، مفسد نيست؛ ابن زهرة در غنية اين قول را اختيار كرده است.

← قول چهارم

قول به اينكه چنانچه فاسد شرط از ناحيۀ غير عقلايى بودن آن باشد مفسد است و الا مفسد نيست اين نظر مختار ابن المتوج بحرانى است".

← قول پنجم

توقف و عدم ترجيح بعضى از بزرگان در شرايع، نافع، تحرير، ايضاح، تنقيح، غاية المرام و ايضاح النافع".(قانون مدنی ایران، ماده ۲۲-۲۳)

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران